Spójnia :: Z kraju i ze świata  Archiwum roku 2019, według miesięcy ...

1

  Archiwum roku 2018, według miesięcy ...

1211109876541

  Archiwum roku 2017, według miesięcy ...

1211

  Archiwum roku 2015, według miesięcy ...

31

  Archiwum roku 2014, według miesięcy ...

121110987654321

  Archiwum roku 2013, według miesięcy ...

121110987654321

  Archiwum roku 2012, według miesięcy ...

1211109

Wyjdź

Skład reprezentacji Grecji na Mistrzostwa Europy w Schwechat


z dnia: 2013-09-29

(Panagiotis GIONIS)

Grecja ogłosiła skład na zbliżające się Mistrzostwa Europy w Schwechat. Czterech najlepszych mężczyzn oraz cztery najwyżej sklasyfikowane w rankingu kobiety wystąpią w turnieju. Są to: Kalinikos KREANGA, Panagiotis GIONIS, Kostas PAPAGEORGIOU, Tasos RINIOTIS, Katerina TOLIOU, Maria CHRISTOFORAKI, Angelina PAPADAKI i Filareti EXARCHOU. Zespół mężczyzn na otwarcie turnieju zmierzy się z Czechami, natomiast kobiety zagrają z Włochami. Nowym zawodnikiem w reprezentacji jest mistrz Grecji do lat 21. Tasos Riniotis. Będzie to jego pierwszy występ w seniorskich Mistrzostwach Europy. Tenis stołowy - sport dla geniuszy?


z dnia: 2013-09-26


Na portalu społecznościowym Facebook krąży ciekawy artykuł dotyczący naszej pięknej dyscypliny sportowej         ping ponga, do którego serdecznie zapraszamy.


W jaki sposób połączyć właściwy rozwój fizyczny i emocjonalny? Naukowcy są w tym temacie zgodni – należy grać w tenisa stołowego! Zaskakujące?

W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przywiązuje się do wyglądu i sprawności fizycznej. Najlepiej, gdy idą one w parze z inteligencją. Z tego powodu dzieci coraz wcześniej rozpoczynają edukację szkolną. W jaki sposób połączyć właściwy rozwój fizyczny i emocjonalny? Naukowcy są w tym temacie zgodni – należy grać w tenisa stołowego! Zaskakujące? 

Z czym kojarzy się tenis stołowy? Większość ludzi pamięta go ze szkolnych lekcji wychowania fizycznego. Popularny ping-pong nie jest jednak zwykłym wypełniaczem godzin lekcyjnych, jak niesłusznie uważa część osób. Dlaczego stół do ping-ponga znalazł się na sali gimnastycznej? Przede wszystkim dlatego, że jest to dyscyplina dla każdego. Nie trzeba mieć określonych predyspozycji, jak ma to miejsce w wielu innych sportach. Z powodzeniem w tenisa stołowego mogą grać dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze, niezależnie od płci. To również jeden z niewielu sportów, który niepełnosprawni mogą uprawiać na takich samych zasadach jak osoby zdrowe. Przykładem może tu być znana polska zawodniczka – Natalia Partyka. Taka dyscyplina pomaga, chociażby przy integracji dzieci w klasie. Dodatkowo tenis stołowy nie jest obciążeniem dla szkół. Sprzęt jest stosunkowo tani i trwały, więc korzystać może z niego wiele osób przez długie lata. Istnieją jednak inne pozytywne strony grania w ping-ponga, które nie dla wszystkich są oczywiste. Tenis stołowy, zdaniem światowej sławy naukowców, pomaga rozwinąć inteligencję, zwiększyć koordynację ruchową i świadomość własnego ciała. 

Tenis stołowy pomaga rozwinąć inteligencję dziecka, jednocześnie zwiększając jego sprawność fizyczną. O pozytywnym wpływie gry w tenisa stołowego na rozwój człowieka wypowiedział się znany światowy neurofizjolog kliniczny dr Daniel G. Amen. Wybitny psychiatra twierdzi, że jest to jedyna dyscyplina, która ma tak znaczący wpływ na rozwój mózgu. A dzieje się tak, ponieważ gra dobrze wpływa na koordynację między dłonią a wzrokiem. Podczas meczów zawodnik musi być skupiony na piłeczce i odpowiednio szybko zareagować. Takie ćwiczenie jest idealne dla małych dzieci, zwłaszcza tych w wieku przedszkolnym. W przyszłości ułatwi im ważną, choć z pozoru banalną czynność, jaką jest przepisywanie z tablicy. Aktywna gra w tenisa stołowego wykształca u zawodników takie same schematy, jakie mają miejsce przy przepisywaniu tekstu – jednoczesne obserwowanie i działanie. Przeprowadzone badania dowiodły, że dzieci, które miały aktywny kontakt z tą dyscypliną lepiej sobie radzą we wczesnych latach szkolnych. Dzieje się tak ponieważ od najmłodszych lat ćwiczą koncentrację i szybkość reakcji. Dodatkowo gra w ping-ponga może pomóc dzieciom w walce z dysleksją typu wzrokowego. U jej podłoża leżą zaburzenia percepcji pamięci wzrokowej powiązane z zaburzeniami koordynacji wzrokowo-ruchowej i ruchowo-przestrzennej. A gra w tenisa stołowego harmonizuje pracę mięśni ze zmysłem wzroku. 

Na Polskim gruncie tenisem stołowym w kontekście zdrowia zajął się Jerzy Grycan – wieloletni trener klasy mistrzowskiej tenisa stołowego, trener psychologiczny, instruktor oraz autor książki Integralny tenis stołowy. Grycan podkreśla zalety dyscypliny zarówno na poziome amatorskim, jak i zawodowym. Jakie cechy rozwija tenis stołowy według trenera? Przede wszystkim, bardziej niż inne dyscypliny, zwiększa wytrzymałość, poprawia zwinność i koordynację. Dzieje się tak ponieważ tenis stołowy jest jednym z najszybszych sportów. Po mocnym uderzeniu piłka leci z prędkością około 200 km/godzinę i ma być odebrana na przestrzeni 2-6 metrów. Czas między uderzeniami wynosi około 0.3-0.5 sekundy. Tenis stołowy wymaga wysokiej zdolności przystosowywania się do zmiennych i nieprzewidywalnych sytuacji – wyjaśnia trener. Tenis stołowy zwiększa również inteligencję dziecka. Wymaga opanowania szeregu taktycznych umiejętności: zasad, strategii, indywidualnego stylu gry. Wymaga wysokiej świadomości taktycznej gry, rozumienia konsekwencji różnorodnych strategii. W tenisie stołowym każdy może rozwinąć indywidualny styl gry wokół swoich silnych stron – dodaje autor książki Integralny tenis stołowy. Ping-pong pozwala dzieciom na lepszy start w dorosłość – dzięki grze najmłodsi zyskują odporność psychiczną, która jest niezbędna w dzisiejszym świecie. Jak mówi Jerzy Grycan: Silne współzawodnictwo, szybkość, zmienność, obciążenie na treningach i zawodach powoduje, że tenis stołowy stawia bardzo wysokie wymagania z punktu widzenia psychologicznego. Podczas gry wymagane są wysokie umiejętności antycypacji, wyczucia czasu, koncentracji, kontroli emocjonalnej, nieustępliwości itp. Tenis stołowy jest grą, która ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka, zarówno w sensie fizycznym jak i emocjonalnym. Może więc warto zainteresować się tą dyscypliną? 

Tenis stołowy można uprawiać na poziomie amatorskim bez większego przygotowania. Dodatkowo stoły do ping-ponga znajdują się często w ogólnodostępnych miejscach, gdzie każdy może bezpłatnie spróbować swoich sił. Często gra rekreacyjna przeradza się w zawodową. Należy dodać, że w Polsce istnieją silne tradycje związane z tą dyscypliną. Przykładem może tu być Andrzej Grubba, mistrz Europy w tenisie stołowym oraz wielokrotny uczestnik igrzysk olimpijskich. Obecnie najlepsi zawodnicy grają w drużynach wchodzących w skład Wschodzący Białystok Superligi. 
 TOP 10 juniorów w tenisie stołowym: zwycięstwo Jakuba Dyjasa


z dnia: 2013-09-23


Jakub Dyjas triumfował we włoskim Terni w TOP 10 juniorów w tenisie stołowym. Powtórzył sukces w tym prestiżowym turnieju sprzed ponad 20 lat, choć pod inną nazwą (TOP 12), Piotra Szafranka i Lucjana Błaszczyka.

Dyjas, który 9 października skończy 18 lat, wygrał osiem z dziewięciu pojedynków. Do końcowego bilansu nie został zaliczony jednak pojedynek z Chorwatem Tomislavem Pucarą (4:1), który wycofał się z zawodów. W niedzielę Polak pokonał Francuzów Cana Akkuzu 4:1 i Alexandre Robinot 4:2 oraz Czecha Davida Reitspiesa 4:1.
Reprezentant Polski zdobył 15 punktów (sety 31-14). Drugie miejsce zajął Reitspies 13 (25-23), a trzecie Robinot 13 (24-20); decydował wynik bezpośredniego spotkania, 4:1 dla Czecha.

Występujący na co dzień w drugoligowym niemieckim TTC Schwalbe Bergneustadt Dyjas powtórzył osiągnięcie Szafranka i Błaszczyka, którzy triumfowali w TOP 12 (wtedy uczestniczyła większa liczba pingpongistów) w 1991 i 1992 roku.

Wcześniej Dyjas grał w polskiej superlidze w barwach KST Energa-Manekin Toruń. Do jego najważniejszych osiągnięć należą wicemistrzostwo kontynentu kadetów w singlu (2010 rok) i złoty medal MEJ w deblu z Konradem Kulpą (2012). W tym sezonie wygrał juniorską imprezę z cyklu World Tour w Cetniewie. Za dwa tygodnie zagra w ME seniorów w austriackim Schwechat.

Rekord TOP 10 (12) pobiła rumuńska juniorka Bernadette Szocs, która okazała się najlepsza po raz czwarty (wygrywała też w kadetkach).

W gronie kadetek w Terni bezkonkurencyjna była jej zaledwie 13-letnia rodaczka Adriana Diaconu, która pokonała wszystkie rywalki. W gronie startujących młodsza była tylko 11-letnia Rosjanka Anastazja Kolisz (ma aż 175 cm wzrostu). Sklasyfikowana została na szóstej pozycji; bilans gier 4-5.

W kadetach zwyciężył mistrz Europy w tej kategorii wiekowej Czech Tomas Polansky.

Źródło: PAP

Timo Boll i Werner Schlager nie zagrają w Mistrzostwach Europy


z dnia: 2013-09-25


Timo Boll nie wystąpi w mistrzostwach Europy w tenisie stołowym, które odbędą się
od 4 do 13 października w austriackiej miejscowości Schwechat i tym samym nie obroni tytułu.
Powodem wycofania są kłopoty z przedłużającą się kontuzją barku oraz infekcja grypy.

"Moja kontuzja barku jest prawie nieodczuwalna i byłem w dobrym nastroju, aby uporać się z tym problemem, ale z  grypą już nie" mówi Timo Boll.

``Mocno obsadzone mistrzostwa Starego Kontynentu są zbyt trudnymi zawodami, by uczestniczyć w nich z połową sił`` - powiedział 32-letni Boll, który narzeka na ból gardła i gorączkę. 

Również były mistrz świata Austriak Werner Schlager nie wystąpi w mistrzostwach Europy w tenisie stołowym. 
Turniej odbędzie się w miejscowości Schwechat, gdzie mieści się słynna akademia nosząca imię  austriackiego zawodnika.
Powodem wycofania się z turnieju byłego mistrz Świata jest fakt, iż 41-letni pingpongista na co dzień pełni funkcję dyrektora sportowego podwiedeńskiej Werner Schlager Academy (WSA) trenuje coraz mniej. Rzadko uczestniczy w międzynarodowych i krajowych zawodach. Wolny czas poświęca rodzinie: żonie Bettinie i dwojgu małych dzieci.
Drugi dzień TOP 10 juniorów - Trzy zwycięstwa Jakuba Dyjasa


z dnia: 2013-09-21


W drugim dniu turnieju TOP 10 Juniorów  w włoskim Terni Jakub Dyjas rozstawiony z nr 1. zanotował trzy zwycięstwa i wspólnie z  Leonardo Mutti prowadzą z pięcioma zwycięstwami w turnieju.
Nasz reprezentant Polski w dniu dzisiejszym rozpoczął zwycięstwo z Anglikiem Sama Walkera 4:1 (8:11,11:6,5:11,6:11,7:11), a następnie pokonał  Portugalczyków Diogo Chena 4:2 (9:11,11:9,11:7,10:12,10:12,12:14) i Joao Geraldo 4:1 (5:11,4:11,11:7,9:11,8:11).

W niedzielą Jakub rozegra trzy spotkania grupowe:

AKKUZU, Can (FRA) godz. 12:30
REITSPIES, David (CZE) godz. 16:30
ROBINOT, Alexandre (FRA) godz. 19:50

Szczegółowe wyniki TUTAJ


 Dwie wygrane i porażka Jakuba Dyjasa w TOP 10 juniorów


z dnia: 2013-09-20

W dniach 20-22 września we włoskim Terni rozgrywany jest  TOP 10 juniorów i juniorek, w których startuje reprezentant Polski  Jakub Dyjas rozstawiony z nr 1.

W dniu wczorajszym TOP 10 Jakub Dyjas odniósł dwa zwycięstwa z Włochem Mutti Leonardo i Chorwatem Pucar Tomislav  i poniósł jedną porażkę z Chorwarem Zaljko Filip.

W dniu dzisiejszym nasz reprezentant rozpocznie rywalizację o godz. 12:30 z Anglikiem WALKER Sam.

wyniki 1. dnia:
MUTTI, Leonardo (ITA) - DYJAS, Jakub (POL) 2:4 (-6, 8, -3, -11, 7, -6)
PUCAR, Tomislav (CRO) - DYJAS, Jakub (POL) 1:4 (-7, -7, 4, -7, -9)
ZELJKO, Filip (CRO) - DYJAS, Jakub (POL) 4:3 (11, 4, 5, -12, -9, -10, 10)

Wyniki z turnieju można śledzić TUTAJ

Zawodnicy uczestniczący w turnieju:
Alexandre Robinot (FRA)
Sam Walker (ENG)
Akkuzu Can (FRA)
David Reitspies (CZE)
Leonardo Mutti (ITA)
Tomislav Pucar (CRO)
Filip Zijko (CRO)
Joao Geraldo (POR)
Chen Diogo (POR)
Jakub Dyjas (POL) W piątek druga kolejka Ligi Mistrzów


z dnia: 2013-09-18


Już w najbliższy piątek 20 września rozegrana zostanie druga kolejka Ligi Mistrzów ETTU mężczyzn.
Trudne zadanie czeka Borussię Dusseldorf, która po porażce w pierwszym spotkaniu 2:3 z SVS Niederosterreich zmierzy się na wyjeździe z francuskim Chartres.

Terminarz na najbliższe mecze LM:

Grupa A
LIEBHERR OCHSENHAUSEN - GAZPROMA ORENBURG godz. 19:30

Grupa B
SAARBRUCKEN - UMMC VERKHNAYA P.   godz. 19:30
ESLOV AI - JAK PONTOISE CERGY   godz. 19:00

Grupa C
HENNEBONT - WERDER BREMEN   godz. 19:30

Grupa D
CHARTRES - BORUSSIA DUSSELDORF  godz. 19:00


Tabela grup TUTAJTrzecia wygrana Olimpii-Unii Grudziądz


z dnia: 2013-09-18Podopieczni trenera Piotra Szafranka Drużynowy Mistrz Polski OLIMPIA-UNIA Grudziądz odniosła trzecie zwycięstwo z rzędu w Superlidze tenisa stołowego pokonując na wyjeździe POLONIĘ Bytom 3:0.

W trzeciej kolejce Wschodzacy Białystok Superliga Chorwat Tomislav Kolarek, Tajwańczyk Huang Sheng-Sheng i mistrz igrzysk paraolimpijskich Patryk Chojnowski w 90 minut zapewnili sobie pewne zwycięstwo tracąc tylko dwa sety w całym pojedynku.

- Jestem mocno rozczarowany, bowiem mając w składzie dwóch reprezentantów na zbliżające się mistrzostwa Europy - Jakuba Kosowskiego i Czecha Tomasa Konecnego, mogłem oczekiwać co najmniej jednego punktu (za porażkę 2:3). Tymczasem nie wygraliśmy żadnego pojedynku i jestem załamany. Tym bardziej, że w październiku czeka nas spotkanie z drużyną Dartomu Bogorii Grodzisk Mazowiecki, do której dołączył już Koreańczyk Oh Sang Eun - powiedział trener-menedżer Polonii Michał Napierała.

Wyniki:

Carbo-Koks TTS Polonia Bytom - Olimpia-Unia Grudziądz 0:3
Tomas Konecny - Tomislav Kolarek 2:3 (8-11, 10-12, 11-3, 12-10, 7-11)
Jakub Kosowski - Huang Sheng-Sheng 0:3 (9-11, 10-12, 11-13)
Radek Mrkvicka - Patryk Chojnowski 0:3 (5-11, 3-11, 11-13)

Tabela Superligi TUTAJ


1 liga mężczyzn gr. północna - WYNIKI


z dnia: 2013-09-1414 września została zakończona 2. kolejka spotkań pierwszej ligi grupy północnej, gdzie Spójnia Warszawa uległa na wyjeździe MRKS-owi Gdańsk 3:7. Prezentujemy wyniki pozostałych spotkań:

KST ENERGA-MANEKIN II Toruń - BARUCH GALAXY Białystok (gosp.) 2:8
ZOOLESZCZ GWIAZDA Bydgoszcz - SCKiS HALS-WADWICZ Warszawa 8:2
MKS POGOŃ Siedlce - GLKS WANZL SCANIA Nadarzyn 5:5
UKS WARTA Kostrzyn nad Odrą - DOJLIDY Białystok 3:7

Protokoły meczy oraz tabelę znajdą Państwo TUTAJ
Konrad Kulpa i Sandra Wabik w 1/8 finału w Mińsku


z dnia: 2013-09-14Sandra Wabik (AZS UE Wrocław) i Konrad Kulpa (Energa-Manekin Toruń) awansowali do 1/8 finału turnieju World Tour rozgrywanym w Białoruskim Mińsku. Z turniejem głównym pożegnała się trzecia nasza reprezentantka Klaudia Kusińska (GLKS Wanzl Scania Nadarzyn).

Kulpa w turnieju głównym pokonał Słowaka Samuela Novotę 4:0 oraz występującego w polskiej Superlidze Pawła Płatonowa 4:1. Jest to kolejne zwycięstwo po wygranej 3:0 w poprzednim sezonie w lidze z tym zawodnikiem. O ćwierćfinał Kulpa zagra z reprezentantem Włoch Niagolem Stoyanovem. W turnieju kobiet awans do 1/8 finału zapewniło Sandrze Wabik jedno zwycięstwo, ponieważ rywalizacja rozpoczęła się od 1/16. Na tym etapie zawodniczka Wrocławia pokonała 4:3 Japonkę Rirę Ishikawę, a sobotnią przeciwniczką w walce o ćwierćfinał będzie Rosjanka Maria Dołgicz. Po porażce 3:4 z Lee Eunhye (Korea Płd.) z turniejem pożegnała się Klaudia Kusińska.Superliga: zwycięstwo Bogorii z beniaminkiem!


z dnia: 2013-09-12

Po trzygodzinnej walce Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki pokonała Poltarex Pogoń Lębork 3:2 w ostatnim spotkaniu 2. kolejki Wschodzący Białystok Superligi. Gospodarzy po zwycięstwo poprowadził Paweł Fertikowski, zdobywca dwóch punktów.

"To moje pierwsze albo drugie dwa punkty w superlidze zdobyte przed własną publicznością. Pokazałem, że jestem wartościowym zawodnikiem. Wytrzymałem końcówki obu pojedynków, zwłaszcza tego decydującego z Markiem Prądzińskim. Z Bartkiem Suchem na letnich obozach dostawałem lanie. Jednak mecz ligowy to coś innego. Zrobiłem korekty, wzbogaciłem swoją grę i to przyniosło zwycięstwo" - powiedział Fertikowski.

Leworęczny gracz Bogorii najpierw wygraną 3:2 z Bartoszem Suchem wyprowadził swoją ekipę na prowadzenie 2:0, a następnie victorią w takim samym stosunku z Markiem Prądzińskim dał triumf 3:2.

Bilans 1-1 w meczu zanotował Daniel Górak. Na otwarcie rozgromił Marka Prądzińskiego 3:0. Jednak w starciu odwiecznych rywali "Góra" musiał uznać wyższość "Susziego" i przegrał 2:3.

Najłatwiejsze zadanie w ekipie Pogoni miał Jakub Perek, który rywalizował na "trójce" z debiutującym w superlidze niespełna 17-letnim Jakubem Benzefem. Starszy z Jakubów okazał się niezwykle konsekwentny i powtarzalny, triumfując w każdej z trzech partii 11-6. Benzef zastąpił w składzie kontuzjowanego Roberta Florasa.

Dartom Bogoria zapisała na swoim koncie druga wygraną w rozgrywkach, Poltarex Pogoń - drugą porażkę 2:3. Wicemistrzowie Polski w tabeli są na drugim miejscu ex aequo z Kolpingiem Frac Jarosław (5 pkt), a beniaminek ligi plasuje się na ósmej lokacie (2 pkt).

Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki - Poltarex Pogoń Lębork 3:2
Daniel Górak - Marek Prądziński 3:0 (11-7, 11-3, 11-5)
Paweł Fertikowski - Bartosz Such 3:2 (15-13, 4-11, 11-13, 11-4, 13-11)
Jakub Benzef - Jakub Perek 0:3 (6-11, 6-11, 6-11)
Daniel Górak - Bartosz Such 2:3 (7-11, 11-6, 11-7, 9-11, 8-11)
Paweł Fertikowski - Marek Prądziński 3:2 (11-6, 7-11, 9-11, 11-7, 11-9)

 

superliga.com.pl
Superliga: Zwycięstwo Zielonej Góry i Jarosławia.


z dnia: 2013-09-11


W wtorek 10 sierpnia rozegrano dwa mecze Wschodzący Białystok Superligi mężczyzn, w której Superligi Kolping Frac Jarosław pokonał Dekorglass Działdowo 3:0, a Energa Manekin Toruń przegrała z Palmiarnią Zielona Góra 2:3.

Kolping Frac Jarosław - Dekorglass Działdowo 3:0
Wang Zeng Yi - Jiri Vrablik 3:1 (9:11, 12:10, 11:9, 12:10)
Evgueni Chtchetinine - Xu Wenliang 3:1 (11:8, 11:7, 7:11, 11:9)
Vitali Nekhviadovich - Szymon Malicki 3:2 (11:9, 11:13, 8:11, 11:6, 11:6) 

Energa-Manekin Toruń - Palmiarnia Zielona Góra 2:3
Wu Chih-Chi - Mateusz Gołębiowski 3:1 (11:5, 10:12, 12:10, 13:11)
Grzegorz Adamiak - Lucjan Błaszczyk 2:3 (12:10, 11:9, 2:11, 5:11, 8:11)
Konrad Kulpa - Daniel Bąk 3:1 (11:7, 11:8, 4:11, 11:5)
Wu Chih-Chi - Lucjan Błaszczyk 0:3 (5:11, 7:11, 9:11)
Grzegorz Adamiak - Mateusz Gołębiowski 1:3 (11:9, 6:11, 8:11, 5:11)

Dziś ostatni mecz drugiej kolejki pomiędzy Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki - Poltarex Pogoń Lębork

Tabela TUTAJ
Superliga: Politechnika Rzeszów - Olimpia-Unia Grudziądz 0:3


z dnia: 2013-09-10


Broniąca tytułu Olimpia-Unia Grudziądz pokonała na wyjeździe SPAR Extramarket AZS Politechnika Rzeszów 3:0 w meczu 2. kolejki superligi tenisistów stołowych.

Punkty w poniedziałkowym spotkaniu zdobyli: mistrz igrzysk paraolimpijskich Patryk Chojnowski (partię "urwał" mu Paweł Chmiel), Tajwańczyk Huang Sheng-Sheng i Chorwat Tomislav Kolarek. Ostatni z wymienionych oddał zaledwie 12 "małych" punktów nowo pozyskanemu przez akademików Filipowi Szymańskiemu (zastąpił w składzie Białorusina Pawła Płatonowa).
Olimpia-Unia objęła samodzielne prowadzenie w Superlidze Wschodzący Białystok. Do tej pory podopieczni trenera Piotra Szafranka oddali rywalom zaledwie pięć setów. Jej najgroźniejszy konkurent - Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki spotka się w środę z beniaminkiem Poltarex Pogonią Lębork.
W niedzielę, w pierwszej potyczce 2. kolejki, Carbo-Koks Polonia Bytom wygrała w Ostródzie z Condohotels Morliny 3:2. O zwycięstwie przesądził Jakub Kosowski, który zanotował pierwszą indywidualną wygraną (3:2 z Anthonym Amalrajem z Indii) po powrocie z Niemiec. Występował tam przez ostatnie dziesięć lat.

Wyniki 2. kolejki

poniedziałek, 9 września:
SPAR Extramarket AZS Politechnika Rzeszów - Olimpia-Unia Grudziądz 0:3
Paweł Chmiel - Patryk Chojnowski 1:3 (4:11, 6:11, 13:11, 8:11)
Tomasz Lewandowski - Huang Sheng-Sheng 0:3 (10:12, 7:11, 9:11)
Filip Szymański - Tomislav Kolarek 0:3 (3:11, 4:11, 5:11)

niedziela, 8 września:
Condohotels Morliny Ostróda - Carbo-Koks Polonia Bytom 2:3
Paweł Płatonow - Jakub Kosowski 3:1 (7:11, 15:13, 12:10, 11:3)
Anthony Amalraj - Tomas Konecny 3:0 (11:5, 11:6, 11:5)
Karol Szarmach - Radek Mrkvicka 1:3 (9:11, 7:11, 11:7, 10:12)
Płatonow - Konecny 0:3 (2:11, 9:11, 6:11)
Amalraj - Kosowski 2:3 (9:11, 11:7, 11:5, 7:11, 9:11)

do rozegrania:
10 września, Kolping Frac Jarosław - Dekorglass Działdowo
Energa-Manekin Toruń - Palmiarnia Zielona Góra
11 września, Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki - Poltarex Pogoń LęborkŚwietny start Pogoni Siedlce w pierwszej lidze mężczyzn.


z dnia: 2013-09-07


Beniaminek pierwszej ligi mężczyzn, jakim jest Pogoń Siedlce wyśmienicie zainaugurował nowy sezon. Po znakomitej grze zwyciężył na wyjeździe Hals Warszawa 7:3, zostając tym samym liderem rozgrywek.

Warto podkreślić, że każda gra dzisiejszego spotkania nie skończyła się wynikiem 3:0, co oddaje wyrównany poziom spotkania. Liderami gości okazali się Michał Krzyżanowski, który zdobył komplet punktów oraz Jakub Folwarski, który wygrał obydwie gry indywidualne. Duże brawa należą się Siedlczanom, ponieważ nie przystępowali do tego meczu jako faworyt. Grając z zawodnikami doświadczonymi na pierwszoligowych stołach musieli wznosić się na wyżyny swoich umiejętności. Udowodnili, że mogą wychodzić zwycięsko z każdego pojedynku, co tylko zwiększa atrakcyjność ligi. 

Wyniki gier:
Grzegorz Janczewski - Jakub Folwarski 2:3
Maciej Pietkiewicz - Karol Prus-Strowski 3:1
Grzegorz Janczewski - Karol Prus-Strowski 1:3
Maciej Pietkiewicz - Jakub Folwarski 2:3
Aleksander Wieteska - Hubert Byszewski 1:3
Tomasz Makowski - Michał Krzyżanowski 2:3
Aleksander Wieteska - Michał Krzyżanowski 1:3
Tomasz Makowski - Hubert Byszewski 3:1
Janczewski/Pietkiewicz - Prus-Strowski/Krzyżanowski 2:3
Makowski/Wieteska - Byszewski/Folwarski 3:1

Przypominamy, że już jutro wraz z pozostałymi trzema meczami w tej samej grupie rozgrywki zainauguruje Spójnia Warszawa, która podejmie we własnej hali UKS Wartę Kostrzyn.

Wyniki 1 Liga Mężczyzn gr. południowa:
GMKS STRZELEC Frysztak - KS GORCE Nowy Targ 9:1
TBV SYGNAŁ Lublin - BISTS Bielsko-Biała 5:5
UKS DWUNASTKA-BETARD Wrocław - UKS 23 ASKO Lublin 3:7
KS VIRET CMC Zawiercie - LKS ODRA KGHM METRACO ROEBEN Miękinia 2:8
TREFL Zamość - UKTS ALFA Radzyń Podlaski 7:3

Protokoły poszczególnych meczy są dostępne TUTAJ Ranking ITTF: Górak awansował o 21 miejsc i jest 70.


z dnia: 2013-09-06


Daniel Górak, który niedawno osiągnął półfinał turnieju World Tour w Ołomuńcu, awansował z 91. na 70. miejsce (2096 punktów) w rankingu Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego.
Liderem jest Chińczyk Ma Long.
Występujący w Dartomie Bogorii Grodzisk Mazowiecki Górak jest jedynym Polakiem w czołowej "setce". Wang Zeng Yi (Kolping Frac Jarosław) jest 104. (2002 pkt), a Bartosz Such (Poltarex Pogoń Lębork) 135. (1918 pkt).
Za niespełna miesiąc w austriackim Schwechat rozpoczynają się pingpongowe mistrzostwa Europy.
Na liście ITTF prowadzi Ma Long (3090 pkt), przed rodakami: Xu Xinem (3015) i Wangiem Hao (2902). Tuż za podium plasuje się inny chiński tenisista stołowy, mistrz olimpijski i świata Zhang Jike (2853).
Wśród kobiet na pozycję liderki awansowała Chinka Liu Shiwen (3205 pkt). Za nią sklasyfikowane są rodaczki: Ding Ning (3163) i mistrzyni globu Li Xiaoxia (3122). Natalia Partyka (SKTS Sochaczew) jest 81. (2256).

Aktualny ranking ITTF TUTAJ

Szymański: Czułem lekki "stresik"


z dnia: 2013-09-05


- Jestem bardzo zadowolony ze swojego występu. Dorzuciłem "cegiełkę" do naszej wygranej, a to jest miłe uczucie. W ogóle w Bytomiu cała nasza drużyna rozegrała super spotkanie - mówił zadowolony ze swojego środowego występu Filip Szymański. W zamykającym pierwszą kolejkę meczu Wschodzący Białystok Superligi, SPAR Extramarket AZS Politechnika Rzeszów pokonała w Carbo-Koks Polonię Bytom 3:2.

Szymański, który w tym spotkaniu debiutował w barwach ekipy z Podkarpacia, w swojej jedynej grze ograł Radka Mrkvickę 3:2. Początek pojedynku nie zapowiadał jednak końcowego triumfu byłego mistrza Polski w grze mieszanej w parze z Moniką Pietkiewicz. - Mecz z Mrkvicką nie rozpoczął się dla mnie dobrze. Towarzyszył mi lekki "stresik", a dodatkowo sędzia nie zezwolił nam przed rozpoczęciem pojedynku na dłuższą rozgrzewkę. Dla mnie był to spory problem, gdyż potrzebuję trochę czasu, aby "wskoczyć na właściwe tory". Wysoka porażka w pierwszej partii nie wpłynęła jednak na mnie negatywnie i w kolejnych setach konsekwentnie realizowałem założenia taktyczne. Przed środowym spotkaniem analizowałem na wideo grę Mrkvicki, więc o żadnym zaskoczeniu ze strony Czecha nie mogło być mowy - powiedział powracający do polskie ligi Szymański.

Przed starciem w Bytomiu mało kto spodziewał się zwycięstwa drużyny z Podkarpacia, która w tym sezonie we Wschodzący Białystok Superlidze występuje w krajowym zestawieniu. Z jakim nastawienie na Śląsk jechali sami zawodnicy klubu z Rzeszowa? - Jadąc do Bytomia powiedzieliśmy sobie, że będziemy walczyć i damy z siebie wszystko. We wtorek i w środę rano oglądaliśmy gry naszych rywali na wideo. Dobra gra, a przede wszystkim fajna atmosfera w naszej ekipie sprawiły, że udało nam się wygrać na ciężkim terenie Carbo-Koks Polonii - opowiada zadowolony gracz inżynierów z Rzeszowa.

Rzeszowianie nie będą jednak długo świętować po zwycięstwie na Śląsku. Już w drugiej serii SPAR Extramarket AZS Politechnika we własnej hali podejmie obrońcę trofeum - Olimpię-Unię Grudziądz. Podopieczni Piotra Szafranka, podobnie jak drużyna z Podkarpacia, nowy sezon rozpoczęli od zwycięstwa. - Do każdego spotkania we Wschodzący Białystok Superlidze podchodzimy tak samo - chcemy walczyć. Nie ma znaczenia, czy gramy z drużyną stawianą w gronie faworytów, czy też z zespołem który walczy o utrzymanie. Zresztą po pierwszej kolejne widać, że w tym sezonie nie ma słabych ekip, a to zapowiada spore emocje - mówi Filip Szymański, który do SPAR Extramarket AZS Politechniki przeniósł się z niemieckiej 2. Bundesligi.

Po pierwszej kolejce kilku graczy narzekało na pracę sędziów. Wśród nich znaleźli się m.in. Lucjan Błaszczyk i właśnie Filip Szymański, którzy mieli pretensje do arbitrów o dopuszczanie nieprawidłowych serwisów rywali. - Rzuca się w oczy niski poziom sędziowania. Sędziowie dopuszczają złe podania zawodników. W innych krajach jest to po prostu nie do pomyślenia - zakończył Szymański.

Źródło: http://new.superliga.com.pl/  Mateusz Przybył
Kosowski wraca do superligi


z dnia: 2013-09-05


- Zawiodłem w ponownym debiucie, ale jeszcze i nam zaświeci słońce - powiedział Jakub Kosowski (Carbo-Koks Polonia Bytom), który po 11 latach wrócił do pingpongowej superligi. W 1. kolejce jego klub przegrał ze SPAR Extramarket AZS Politechnika Rzeszów 2:3.

30-letni Kosowski, jako ostatni z reprezentantów Polski wrócił do ojczyzny. Przez dekadę występował w Niemczech (z SV Pluederhausen zdobył Puchar ETTU), a ostatnio w lidze francuskiej. Wcześniej składy drużyn najwyższej klasy rozgrywkowej wzmocnili m.in. Lucjan Błaszczyk (Palmiarnia Zielona Góra), Daniel Górak (Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki) i Bartosz Such (Poltarex Pogoń Lębork) oraz Tomasz Krzeszewski, obecnie selekcjoner reprezentacji i trener Condohotels Morliny Ostróda.
- Od czerwca, kiedy stało się jasne, że wracam do Bytomia, pompowany był balonik oczekiwań. Niestety, w środowy wieczór on pękł. Wiem, że zawiodłem, jestem rozczarowany tym bardziej, że na trybunach było sporo kibiców, w tym moi rodzice i znajomi. Nie sprostałem roli faworyta, ale Paweł Chmiel i Tomasz Lewandowski, z którymi przegrałem, zagrali bardzo dobrze - powiedział Kosowski.
 
Dwa punkty dla śląskiej drużyny zdobył Czech Tomas Konecny. Porażek doznali jego rodak Radek Mrkvicka (jednej) i Kosowski.
 
- Jestem pewny, że niebawem i to nie raz, i Carbo-Koks Polonii, i mnie jeszcze zaświeci słońce. Plamę będziemy chcieli zmazać już niedzielnym spotkaniem z rywalami z Ostródy. Nasz cel nie zmienia się, chcemy znaleźć się na podium drużynowych mistrzostw kraju, ale chętnych na medali jest więcej niż trzech, czterech. Wcale się nie zdziwię, jeśli w tak wyrównanej i mocnej stawce uplasujemy się w środku stawki Superligi Wschodzący Białystok - dodał.
 
Brązowy medalista drużynowych mistrzostw Europy 2007 na co dzień trenuje w Grodzisku Mazowieckim. - Drogi w Polsce są dobre, więc dojazdy z rodzinnego Bytomia nie stanowią problemu. Tutaj jest najsilniejsza grupa treningowa. Czasem wracam wspomnieniami do początku 21. wieku, kiedy w Odrze Głosce Księginice występowałem z równie młodymi wtedy, jak ja, Wangiem Zeng Yi i Bartkiem Suchem. Myślę, że dziś, bogatsi o wieloletnie doświadczenie, rywalizowalibyśmy o medal superligi - stwierdził Kosowski.
 
Na czele tabeli są dwa najlepsze kluby poprzedniego sezonu Olimpia-Unia Grudziądz i Dartom Bogoria, które wygrały inauguracyjne mecze po 3:0.

SUPERLIGA: Polonia Bytom - AZS Politechnika Rzeszów 2:3


z dnia: 2013-09-05


W ostatnim meczu pierwszej kolejki Superligi mężczyzn Carbo-Koks Polonia Bytom uległa SPAR Extramarket AZS Politechnika Rzeszów 2:3 

Mimo wspaniałej gry Czecha Tomasa Konecnego, który zdobył dwa punkty pokonując Tomasza Lewandowskiego 3:2, oraz Pawła Chmiela 3:0 gospodarze nie potrafili wywalczyć cennego zwycięstwa. W ekipie Polonii nieco słabiej wypadł Jakub Kosowski, który przegrał dwa pojedynki z Pawłem Chmielem 2:3 i w decydującej ostatniej partii również 2:3 z wicemistrzem Polski Tomaszem Lewandowskim. 

W zespole akademików, złożonej w całości z polskich pingpongistów zwycięstwa odnieśli: Paweł Chmiel, Filip Szymański i Tomasz Lewandowski. 

Wyniki 1. kolejki:

środa, 4 września
Carbo-Koks Polonia Bytom - SPAR Extramarket AZS Politechnika Rzeszów 2:3
Tomas Konecny - Tomasz Lewandowski 3:2 (6:11, 11:8, 0:11, 11:7, 11:6)
Jakub Kosowski - Paweł Chmiel 1:3 (7:11, 11:13, 12:10, 9:11)
Radek Mrkvicka - Filip Szymański 2:3 (11:3, 9:11, 5:11, 11:5, 4:11)
Tomas Konecny - Paweł Chmiel 3:0 (11:7, 11:7, 11:8)
Jakub Kosowski - Tomasz Lewandowski 2:3 (11:5, 11:13, 8:11, 11:6, 5:11)

wtorek, 3 września
Palmiarnia Zielona Góra - Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki 0:3
Lucjan Błaszczyk - Paweł Fertikowski 2:3 (11:8, 6:11, 5:11, 11:7, 10:12)
Daniel Bąk - Daniel Górak 1:3 (4:11, 6:11, 12:10, 5:11)
Mateusz Gołębiowski - Robert Floras 1:3 (11:4, 7:11, 12:14, 5:11)

Poltarex Pogoń Lębork - Kolping Frac Jarosław 2:3
Bartosz Such - Wang Zeng Yi 3:1 (8:11, 11:5, 11:8, 11:8)
Jakub Perek - Jewgienij Szczetinin 3:2 (11:9, 9:11, 11:3, 10:12, 11:9)
Marek Prądzinski - Witalij Niechwedowicz 1:3 (6:11, 11:6, 6:11, 10:12)
Such - Szczetinin 2:3 (11:7, 11:6, 5:11, 11:13, 3:11)
Perek - Wang 0:3 (2:11, 5:11, 4:11)

Dekorglass Działdowo - Condohotels Morliny Ostróda 2:3
Jiri Vrablik - Karol Szarmach 3:1 (11:5, 9:11, 13:11, 11:8)
Xu Wenliang - Paweł Płatonow 0:3 (8:11, 5:11, 5:11)
Szymon Malicki - Anthony Amalraj 2:3 (11:7, 8:11, 11:9, 7:11, 6:11)
Vrablik - Płatonow 3:0 (11:5, 11:8, 11:9)
Xu - Karol 2:3 (4:11, 11:7, 7:11, 11:7, 9:11)

poniedziałek, 2 września
Olimpia-Unia Grudziądz - Energa-Manekin Toruń 3:0
Huang Sheng-Sheng - Konrad Kulpa 3:1 (11:6, 11:6, 9:11, 11:8)
Tomislav Kolarek - Wu Chih-Chi 3:1 (11:13, 11:9, 11:9, 12:10)
Patryk Chojnowski - Grzegorz Adamiak 3:2 (11:2, 8:11, 9:11, 11:6, 11:2)

Tabela:
1. Olimpia-Unia Grudziądz 1 1 0 3-0 3 pkt
. Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki 1 1 0 3-0 3
3. Kolping Frac Jarosław 1 1 0 3-2 2
. Condohotels Morliny Ostróda 1 1 0 3-2 2
. SPAR Extramarket AZS Politechnika Rzeszów 1 1 0 3-2 2
6. Poltarex Pogoń Lębork 1 0 1 2-3 1
. Dekorglass Działdowo 1 0 1 2-3 1
. Carbo-Koks Polonia Bytom 1 0 1 2-3 1
9. Energa-Manekin Toruń 1 0 1 0-3 0
. Palmiarnia Zielona Góra 1 0 1 0-3 0Ruszyła Superliga tenisa stołowego !


z dnia: 2013-09-04


W poniedziałek 2 września na inaugurację Superligi tenisa stołowego aktualny mistrz Polski Olimpia-Unia Grudziądz pewnie pokonała Energa-Manekin Toruń 3:0. 
W derbach województwa kujawsko-pomorskiego punktowali : Tajwańczyk Huang Sheng-Sheng, Chorwat Tomislav Kolarek i Patryk Chojnowski.
Wtorek to trzy rozegrane mecze, w którym Palmiarnia Zielona Góra przegrała z wicemistrzem Polski Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki 0:3. Na uwagę zasługuje wygrana po raz pierwszy Pawła Fertikowskiego z Lucjanem Błaszczykiem.
Dwa kolejne wtorkowe pojedynki to bolesne porażki beniaminków Poltarex Pogoń Lębork i Dekorglass Działdowo. Oba zespoły przegrały swe pojedynki po 2:3, gdzie szala zwycięstwa mogła, a nawet powinna przechylić się na korzyść Lęborka i Działdowa. W barwach Pogoni Lębork świetnie wystartował Bartosz Such, który pewnie pokonał Wang Zeng Yi 3:1, a następnie przegrał 2:3 z Jewgienij Szczetinin (nowy nabytek Kolping Frac Jarosław)  prowadząc 2:1 i mając dwie piłki meczowe. 
W meczu  Dekorglass Działdowo - Condohotels Morliny Ostróda 2:3, popis umiejętności pokazał Jiri Vrablik pokonując Karol Szarmach 3:1 i Pawła Płatonowa 3:0. Niestety kroku Czechowi nie dotrzymali pozostali zawodnicy przegrywając swoje pojedynki.


Wyniki 1. kolejki: 

wtorek, 3 września 
Palmiarnia Zielona Góra - Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki 0:3 
Lucjan Błaszczyk - Paweł Fertikowski 2:3 (11:8, 6:11, 5:11, 11:7, 10:12) 
Daniel Bąk - Daniel Górak 1:3 (4:11, 6:11, 12:10, 5:11) 
Mateusz Gołębiowski - Robert Floras 1:3 (11:4, 7:11, 12:14, 5:11) 

Poltarex Pogoń Lębork - Kolping Frac Jarosław 2:3 
Bartosz Such - Wang Zeng Yi 3:1 (8:11, 11:5, 11:8, 11:8) 
Jakub Perek - Jewgienij Szczetinin 3:2 (11:9, 9:11, 11:3, 10:12, 11:9) 
Marek Prądzinski - Witalij Niechwedowicz 1:3 (6:11, 11:6, 6:11, 10:12) 
Such - Szczetinin 2:3 (11:7, 11:6, 5:11, 11:13, 3:11) 
Perek - Wang 0:3 (2:11, 5:11, 4:11) 

Dekorglass Działdowo - Condohotels Morliny Ostróda 2:3 
Jiri Vrablik - Karol Szarmach 3:1 (11:5, 9:11, 13:11, 11:8) 
Xu Wenliang - Paweł Płatonow 0:3 (8:11, 5:11, 5:11) 
Szymon Malicki - Anthony Amalraj 2:3 (11:7, 8:11, 11:9, 7:11, 6:11) 
Vrablik - Płatonow 3:0 (11:5, 11:8, 11:9) Xu - Karol 2:3 (4:11, 11:7, 7:11, 11:7, 9:11) 

poniedziałek, 2 
września Olimpia-Unia Grudziądz - Energa-Manekin Toruń 3:0 
Huang Sheng-Sheng - Konrad Kulpa 3:1 (11:6, 11:6, 9:11, 11:8) 
Tomislav Kolarek - Wu Chih-Chi 3:1 (11:13, 11:9, 11:9, 12:10) 
Patryk Chojnowski - Grzegorz Adamiak 3:2 (11:2, 8:11, 9:11, 11:6, 11:2) 

do rozegrania: środa, 4 września Carbo-Koks Polonia Bytom - SPAR Extramarket AZS Politechnika Rzeszów